Hel – historia w parze z nowoczesnością

Polskie Pomorze to najatrakcyjniejszy turystycznie zakątek kraju. Co roku setki tysięcy turystów mkną samochodami i autokarami, żeby chociaż przez kilka dni odpocząć, zapomnieć o codziennej gonitwie i naładować swoje akumulatory. Naszego Bałtyku nie trzeba zbyt reklamować. Pomimo chłodnej wody i tak jest miejscem chętnie wybieranym na wakacje. Ciekawym i godnym naszej uwagi zakątkiem na tych terenach jest Hel. Baza noclegowa jest dość dobrze rozbudowana ale mimo wszystko o rezerwacji pomyśleć należy ze znacznym wyprzedzeniem. Noclegi dla letników można znaleźć w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, willach, ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach i polach namiotowych. Komfortowo wyposażone domki letniskowe też są bardzo często wybierane przez podróżników.

Hel to miasto stare i tajemnicze. Rybackie domy pokazują, że historia miasta od lat związana jest z rybołówstwem, a techniki łowienia ryb przekazywane są tutaj z pokolenia na pokolenie i kultywowane przez całe rodziny. Rybacy nie stronią od turystów i chętnie opowiadają o swojej pracy. Miasto to zawsze tętniło życiem, handlowano rybami, a żony żegnały mężów wypływających na połowy. Tak jest do dzisiaj. Wielu turystów zwiedzanie Helu rozpoczyna od zabytków militarnych. Wraz ze wszystkimi zabytkami obronnymi można poznać podczas jednego spaceru, również te militarne. Idąc Szlakiem Fortyfikacji zobaczymy wydmy ze stanowiskami baterii, rzutnię granatów, pozostałości po niemieckiej baterii przeciwlotniczej i wiele innych pamiątek z tamtego okresu. Podczas wyprawy w miasto należy odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajduję się tam kilka stałych wystaw np.: Wystawa sprzętu łączności wojskowej, granaty ręczne, a także ekspozycja poświęcona lecznictwu wojskowemu.

Miejsce o podobnej tematyce znajduje się również w Jastarni. Jest to skansen ze schronami, zasiekami i z eksponatami w muzealnych salach. Amatorzy sportów wodnych na Helu znajdą wszystko czego im potrzeba. Wypożyczalnie sprzętów pływających posiadają bardzo bogatą ofertę, a strzeżone kąpieliska to idealne miejsca do oddania się swojej pasji. Docenia to coraz więcej turystów zagranicznych, którzy chętnie wybierają to miasto jako bazę wypadową do sąsiednich kurortów. Ceny nie są tutaj aż tak wysokie, a gościnność mieszkańców odczuwa się na każdym kroku. Może warto zatem już dzisiaj pomyśleć o rezerwacji noclegu i planować wakacyjny wyjazd.

Dodaj komentarz

Podpis *
E-mail *
Witryna internetowa